Borówka amerykańska kiedy sadzić

Tematy

gifoland

przedewszystkim zdrenować wokół działkę ,ja również przeprowadziłam rurę od studni do dreny poza działką i dalej do studzienki głownej,woda z działki schodzi do studni a ze studni dalej ,dobry jest tez obornik z pieczarkarni,on wysusza ziemię,nastepnie podnoszenie działki,mąż wykopuje dół na głębokość dwóćh szpadli a średnica według uznania,ziemię rozsypujemy po działce,a do dołu jest wsypywane to co na kompost,i wszystkie odpadki organiczne z domu,żeby jak najprędzej zapełnić dół,latem żeby ładnie wyglądało nad dołem robimy coś w rodzaju parasola czyli tyczka w środku dołu i od niej sznurki umocowane na krawędzi dołu po których pnie się fasola,wiosną rozsypujemy dolomit po całej działce,jak ten dół sie zapełni robimy drugi w innej częsci działki,a na poprzednim sadzimy fasole niską bo na korzeniowe jest jeszcze za wcześnie,i tak przez pare lat,my przez piętnaście lat podnieśliśmy swoją działkeęo ,50 cm bardzo często spulchniaj glebę a na zimę przekop działkeęi zostaw ją w ostrej skibie to pozwala przesychać ziemi a zwłaszcza jak jest mrożna zima.Ale to ,że masz podmokłą glebę ma swoje plusy ,posadż borówkę amerykańską,na pewno będą sie tam dobrze czuły,to tak na poprawienie nastroju,cierpliwości i powodzenia uda się ,Janek wspominał że też podnosił działkę i ma tego efekty na plus.

Lisa ma 100% racji u sprzedawców na alledrogo nawet palmę kokosowśą można w zimie sadzić na kasprowym ;)
możesz kupić sadzonkę na alledrogo ale zastosowujac sę do zasad chodowli borówki amerykańskiej a oto link:
http://dzialkowcy.servera...a+ameryka%F1ska

Poczytaj Borówka amerykańska
Pytasz kiedy sadzi się poziomkę?
W sierpniu tak jak truskawki,
ale jak wiosną dostaniesz sadzonki to możesz posadzić.
Jeszcze zdąży Ci zaowocować.


Poczytaj Borówka amerykańska
Pytasz kiedy sadzi się poziomkę?
W sierpniu tak jak truskawki,
ale jak wiosną dostaniesz sadzonki to możesz posadzić.
Jeszcze zdąży Ci zaowocować.Dziekuje Basiu,a do jakiej ziemi te poziomki,też kwaśnej?Czyli torf kwaśny?

Witam, na wiosne dostałam dwa malutkie krzaczki borowki/jagody amerykanskiej.Powiedziano mi ze powinnam je posadzic w pelnym sloncu.Tak tez zrobilam.Mialam nawet pare owocow-co uwazam za swoj wielki sukces. Niedawno sasiadka,ktora rowniez ma borowke/jagode amerykanska, powiedziala mi ze takie krzaczki powinno sie sadzic w zacienionych miejscach-tak jak nasze polskie jagody.No i jestem w wielkiej kropce. W sloncu czy w cieniu powinna rosnac borowka/jagoda amerykanska? Moze ktos mi podpowie?

Nie znam się na genetyce roślin ale są takie, które nie zapylają się własnym pyłkiem i budowa kwiatu nie ma tu nic do rzeczy. Często by mieć owoce trzeba sadzić kilka krzaków różnych odmian tej samej rośliny, tak jest np. z borówką amerykańską czy jagodą kamczacką. Inna sprawa gdy rośliny są żeńskie i męskie.

1 - jagodę kamczacką
2 - borówki amerykańskie
3 - pigwowce

W wypadku tych roślin podarowałbym sobie całkowicie nawożenie. Rośliny w/w mają niskie wymagania glebowe.
W ostateczności proszę stosować jedynie obornik 2-3 letni. Jeśli chodzi o borówkę to ważne jest pH gleby. Jeśli podczas sadzenia nie została ona odpowiednio przygotowana i zakwaszona można sobie teraz poradzić z tym stosując siarczan amonu jako nawoz dostarczający azotu i zakwaszający glebę.

5 - maliny Polana
6 - truskawki
7 - krzewy owocowe (agrest, porzeczka)

Maliny jako rośliny o płytkim systemie korzeniowym potrzebują obfitego nawożenia:
Jesienią - przekompostowany obornik
Wiosną przed wegetacją - Saletrzak z borem (27%N)
Wiosną w kwietniu - kolejna dawka Saletrzak z borem
Po zakończeniu zbiorów - nawozy fosforowo-potasowe (Superfosfat)
Podobny system można stosować w wypadku truskawek i krzewów owocowych.

Nie podaję specjalnie ilości nawozów ponieważ nie sądzę aby ktokolwiek z Państwa zmuszał się do przeliczania dawek N-P-K/ha. Proszę przyjąć zdroworozsądkową zasadę sypania nawozów wzdłuż rzędów malin czy truskawek garścią . Jedna garść na krok. Jeśli idzie zaś o drzewa owocowe to
- małe lub młode drzewka (2 garstki na roślinę)
- średnie (3garstki/roślinę)
- duże lub stare ( 5-6 garści na roślinę)
Wysiane nawozy nie mogą być skupione w jednym miejscu - powinny być jak najbardziej równomiernie rozprowadzone na ziemi.

Leśna działka to nie wszystko, sosna urośnie na każdej glebie. Trzeba zbadać ph gleby. Jezeli będzie ok. 6-7 to fajnie można sadzić warzywa z drzewkami trudniej, muszą to być KARŁOWE FORMY, ALE LEPIEJ JE SADZIĆ NA USYPANYCH WZNIESIENIACH. Jeżeli kwaśna to BORÓWKA AMERYKAŃSKA I ŻURAWINY, ORAZ RÓŻANECZNIKI!!!!!


Leśna działka to nie wszystko, sosna urośnie na każdej glebie. Trzeba zbadać ph gleby. Jezeli będzie ok. 6-7 to fajnie można sadzić warzywa z drzewkami trudniej, muszą to być KARŁOWE FORMY, ALE LEPIEJ JE SADZIĆ NA USYPANYCH WZNIESIENIACH. Jeżeli kwaśna to BORÓWKA AMERYKAŃSKA I ŻURAWINY, ORAZ RÓŻANECZNIKI!!!!! A czy nie jest tak że dzialka leśna (z iglakami) po pewnym czasie sama się zakwasza - spadające igły i kora zwiekszają kwaśność gleby ?

iga9 nie, nie podłoga bedzie normalnie zalana betonem a potem na to jakieś odpowiednio dobrane płytki. Wczoraj pobuszowałem w temacie tarasów i doszedłem do wniosku, że wiem mniej więcej o co mi chodzi... :wink: a mianowicie o to, że chyba :wink: taras ma łagodnie schodzić na działke, a nie być zakończony ścianką... namiastke tego co bym chciał widać poniżej ;)
http://foto.onet.pl/upload/2/3/_459366_n.jpg

ja bede miał niski taras wiec to nie bedzie tak wygladać "górowato" no i do tego tu nie ma kamieni tylko nasypana jest ziemia - no ale jakiś punkt zaczepienia jest ;)

Ale taras Kachy jest wciąż nomber łan!!!

A! malmuc chyba cie nie zżarło - mam nadziej :roll: bo namiastke tego co bym chciał wklejam ;)

ps. wczoraj sadziliśmy juz drzewa k krzaki ;) - 3 czereśnie, jerzyne bezkolcową i borówke amerykańską - wysoką, a pojutrze chce sadzić maliny :)Powered by MyScript