Bóstwa mikronezyjskie

Tematy

gifoland

wyjaśnie wam co oznaczają nazwy botów cz4
  TIAMAT

Tiamat – w mitologii sumeryjskiej bogini-matka, personifikacja słonych wód oceanu, należała do pierwszego pokolenia bóstw. Apsu - partner Tiamat kojarzony był natomiast z wodami słodkimi.

Tiamat była matką młodszej generacji bogów, zabita przez Marduka, który z jej przepołowionego ciała utworzył Ziemię i sklepienie nieba. Z jej głowy i piersi zostały stworzone góry, natomiast z jej oczu wypłyneły Tygrys i Eufrat[1].

Jej walka z Mardukiem została opisana w eposie o stworzeniu świata Enuma Elisz.

Kiribati

iribati (Republika Kiribati) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. W skład tego państwa o powierzchni 811 km² wchodzą 33 wyspy koralowe, rozsiane na przestrzeni 3800 km wokół równika.

Są to wyspy trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wyspy Gilberta (16 wysp), Feniks (8) i Line Islands (8) oraz wyspa Banaba (zw. także Ocean). 21 z 33 wysp jest zamieszkałych.

Nazwa Kiribati (wymawiana kiribas) to zniekształcona przez miejscowy język mikronezyjski angielska nazwa głównej grupy wysp - Wysp Gilberta.

Z racji na niewielką odległość od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty Kiribati jest pierwszym krajem wchodzącym w każdy nowy rok. Sylwestrowa północ wybija tam o godzinie 11 naszego czasu.

Trinidad

elix "Tito" Trinidad (urodzony 10 stycznia 1973 w San Juan, Portoryko) – portorykański bokser.

Jako amator rywalizował w pięciu kategoriach wagowych. Mając siedemnaście lat przeszedł na zawodowstwo. Zdobył swój pierwszy tytuł mistrzowski pokonując Amerykanina Maurice'a Blockera.18 września, 1999 w dwunastorundowym pojedynku pokonał na punkty Oscara de la Hoyę kończąc tym samym mit niepokonanego "Złotego Chłopca". "Tito" zrezygnował ze zdobytych pasów zmieniając kategorię wagową na średnią. Tam pokonał Davida Reida. 2 grudnia 2000 zwycięzył Fernando Vargasa i zdobył tytuł mistrza świata WBA w wadze średniej. Pierwszą porażkę poniósł przez nokaut 31 lipca 2001 w starciu z królem wagi średniej Bernardem Hopkinsem, który uświadomił mu, że każda seria kiedyś się kończy. Po tej walce Trinidad ogłosił koniec kariery bokserskiej. Trwała ona jednak do 2 października 2004, kiedy to "Tito" postanowił zmierzyć się z Ricardo Mayorgą. Pojedynek ten wygrał. 14 maja 2005 zmierzył się ze znakomitym Winkym Wrightem. Okazał sie on zbyt znakomity dla Trinidada, który jednogłośnym werdyktem poniósł drugą w karierze porażkę. Znów ogłosił emeryturę i znów nie wytrwał w swoim postanowieniu. 19 stycznia 2008 w Madison Square Garden boksował z Royem Jonesem Jr.. W dwóch pierwszych rundach dominował jednak w dalszym etapie walki rywal zyskał przewagę i konsekwentnie punktował Felixa, który dwa razy leżał na deskach. Między innymi przez to jednogłośnym werdyktem odniósł trzecią przegraną na ringu zawodowym. Była to prawdopodobnie jego ostatnia walka. Możemy jednak mieć nadzieję, że "Tito" nie usiedzi spokojnie na emeryturze i jeszcze zawita na ringu. Trinidad legitymuje się bilansem: 42 zwycięstwa (35 przez KO) i 3 porażki (1 przez KO).Powered by MyScript